Audyt serwisu forumleasing.pl

Dziś publikuję pierwszy artykuł dotyczący audytów serwisów www pod kątem zgodności z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych.

Surfując po internecie znalazłem ciekawy serwis (forumleasing.pl) pozwalający za jednym razem wysłać wniosek do kilkudziesięciu firm leasingowych. Rozwiązanie dość ciekawe i na pewno użyteczne dla osób szukających firmy leasingowej.

Spójrzmy jak wygląda proces wysłania wniosku. Na stronie http://data.surreal.pl:8080/OfertSender/Ofert mamy dość rozbudowany formularz, w którym wymagane są dane osobowe tj. imię, nazwisko, email, telefon itp. Na końcu formularza mamy pole zawierające 4 klauzule zgody:

  1. Zgoda na bezpośrednie przesłanie zapytania do firm leasingowych
  2. Zgoda na otrzymanie ankiety oraz zobowiązanie do wypełnienia jej
  3. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
  4. Zgoda na przesyłanie informacji handlowej

Wszystkie pola są domyślnie zaznaczone co jest niezgodne z ustawą, która mówi o tym, że zgoda nie może być domniemana.

Przyjrzyjmy się samej zgodzie na przetwarzanie danych:

Zgodnie z treścią Ustawy o ochronie danych osobowych (Dz. U. nr 133,poz.883) wyrażam zgodę na przetwarzanie w celach marketingowych moich danych osobowych przez administratora serwisu fmLeasing.pl/ForumLeasing.pl oraz firmy leasingowe wymienione w niniejszym formularzu na „liście firm”, do których przesłane będzie moje zapytanie ofertowe.

Dodatkowo mamy informację:

Adres siedziby administratora serwisu fmLeasing.pl/ForumLeasing.pl oraz adresy siedzib firm leasingowych wymienionych w niniejszym formularzu na „liście firm” dostępne są na www.fmleasing.pl w zakładce „Zastrzeżenie prawne” oraz „Katalog firm leasingowych”

Po przejściu na serwis www.fmleasing.pl i odszukaniu podstrony Zastrzeżenie prawne , do której link znajduje się w stopce faktycznie jest podany adres:

Administracja serwisu fmLeasing.pl i ForumLeasing.pl – blue dot, ul. Narwik 17A/22, 01-471 Warszawa

Takie umieszczenie nazwy i adresu administratora serwisu jest niewystarczające. Administrator powinien w sposób jasny poinformować o pełnej nazwie, adresie swojej siedziby. Umieszczenie tych informacji tak jak to zrobiła administracja serwisu forumleasing.pl jest niewystarczające. Użytkownik powinien od razu (w momencie wyrażenia zgody) wiedzieć jakie ma prawa oraz do kogo się zwrócić.

To tylko kilka niedociągnięć serwisu, które zostały wyłapane w przeciągu kilkuminutowego audytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.