Czy email jest daną osobową?

Zgodnie z definicją przedstawioną w ustawie adres email może (ale nie musi) być daną osobową. Weźmy na przykład dwa adresy:

  1. pcalka[at]o2.pl
  2. piotr.calka[at]lexismedia.pl

Pierwszy z nich założony w darmowej skrzynce pocztowej może odnosić się do wielu osób posługujących danym nazwiskiem i pierwszą litera imienia. Nie możemy w sposób niewymagający nadmiernych środków zidentyfikować tej osoby.

Natomiast w drugim przypadku adres jednoznacznie wskazuje osobę o danym imieniu i nazwisku powiązaną z serwisem internetowym Lexismedia.  Wystarczy wejść na dany serwis, odszukać autora i zrozumieć, że dany adres internetowy identyfikuje jego autora.

Tworząc usługę internetową opierającą się na przetwarzaniu adresów email (newsletter, forum, Serwis społecznościowy) właściciel serwisu, musi z góry zakładać, że w jego usłudze będą się rejestrować m.in. osoby posiadające adres email umożliwiający zidentyfikowanie właściciela. Taki stan, rzeczy sprawia, że planując tego typu usługę, należy dopełnić wszelkich obowiązków jakie narzuca UODO.

Zgodnie z decyzja GIODO (www.giodo.gov.pl) adres e-mail może być daną osobową. W związku z tym zbiór danych składający się z adresów email użytkowników powinien zostać zgłoszony do rejestracji GIODO.

Wysyłanie newsletterów

Potwierdzenie obowiązku rejestracji zbioru adresów email znajdziecie na stronie GIODO.

Zapraszam do zapoznania się ze wskazówkami dotyczącymi uruchomienia usługi Newsletter we wpisie “wysyłanie newsletterów do użytkowników serwisu www“.

Jak chronić swój adres email?

Przydatne wskazówki obejmujące ochrony adresów email (własnych oraz osób, które do nas wysyłają wiadomości) znajdziecie w informatorze wydanym przez GIODO. Dokument można pobrać pod adresem http://www.giodo.gov.pl/plik/id_p/655/t/pdf/j/pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.